آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی

آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی از آن دست آموزش هایی است که کاربران بسیار زیادی به دنبال آن هستند. ریست کردن ماشین ظرفشویی نیازمند این است که با ساختار ماشین ظرفشویی خود آشنا باشید. قصد داریم در ادامه مقالات آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی به بررسی نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بپردازیم.

پیشنهاد میکنیم در صورتی که نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی دارید حتما با کارشناسان مجرب و دوره دیده در ارتباط باشید زیرا اگر به درستی اقدام به ریست ماشین ظرفشویی خود ننمایید ممکن است خسارات زیادی به دستگاه خود وارد کنید.

آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی

یکی از کارهایی که واقعا طاقت فرسا و زمان بر است، شستن ظروف می باشد. آنهم اگر به صورت مداوم این کار انجام شود چیزی نیست که به آن علاقمند باشیم. به همین خاطر ماشین ظرفشویی محبویت بسیار زیادی در میان خانواده های امروزی دارد به خصوص خانوارهای پرجمعیت.

اما تصور اینکه ظرفشویی شما تا انتهای عمر مفید خود بدون دردسر و بروز هیچ گونه مشکلی در نهایت بازدهی خود عمل خواهد کرد، تا حدی خیالیست. در واقع مشکلات متداول بسیار زیادی در ماشین های ظرفشویی اتفاق می افتند و خرابی و حتی از کار افتادن کلی آنها چیز دور از انتظاری نیست.

اما همیشه بروز مشکلی در دستگاه که سبب اختلال در عملکرد آن شده باشد، به معنای آن نیست که مشکل بسیار جدی در ماشین وجود دارد که آن را نیازمند بازرسی توسط متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی می نماد. گاهی اوقات اقدمات کوچکی همچون ریست کردن ظرفشویی برای رفع ایرادات جرئی کافیست تا دستگاه مجدداً به عملکرد سابق خود بازگردد. البته در صورتی که مشکل حاد باشد و به معیوب بودن قطعه یا موارد جدی تری مربوط باشد، مراجعه به متخصص بهترین کار ممکن برای جلوگیری از خسارات بیشتر و مراقبت صحیح از دستگاه با ارزش شماست.

در این مقاله به نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی و انواع روش های آن خواهیم پرداخت و در رابطه با زمانی که ریست کردن ظرفشویی تان موثر است صحبت خواهیم کرد. در این مطلب، نحوه ریست ظرفشویی انواع برند ها و مدل از جمله ال جی ، سامسونگ، بوش، مجیک، ویرپول، دوو، زینمس، آاگ، ایندزیت، فریجیدر، کنمور و … را به شما به صورت کامل تخصصی آموزش خواهیم داد.

باید در نظر داشته باشید اقدام به ریست نمودن ماشین ظرفشویی صرف نظر از برند دستگاه شما است. زیرا در صورتی که بدانید ماشین ظرفشویی های دیگر چگونه ریست می شوند میتوانید دستگاه خود را با هر مدل و هر برندی که باشد، اقدام به ریست کردن ماشین ظرفشویی خود نمایید.

ریست ماشین ظرفشویی چه زمانی مشکل را حل می کند؟

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که برنامه ای انتخابی کار نکرده، دکمه های پنل را فشار داده و هیچ اتفاقی نیوفتاده یا مشکلات دیگر مانند قفل شدن پنل کاربری، گرم نشدن آب و غیره. در برخی از موارد نیر هنگام شستشو ظروف توسط دستگاه ناگهان برق منزل شما قطع شده و سیکل دستگاه دچار اختلال می شود. در این مواقع اولین اقدامی که در عیب یابی ماشین ظرفشویی توصیه می شود، ریست کردن ماشین ظرفشویی است.

البته گاهی ریست کردن ماشین ظرفشویی به این منظور انجام می شود که قصد اضافه یا کم کردن ظروف داخل دستگاه و یا تغییر برنامه شستشوی آن را داریم. علاوه بر تمام این موارد، بروز کد خطا یا ارور در ماشین ظرفشویی امری رایج است. ارورهای ماشین ظرفشویی به صورت چشمک زدن چراغ های ال ای دی دستگاه و یا نمایش کد خطای مربوطه بر روی نمایشگر نشان داده می شوند.

ریست ماشین ظرفشویی یکی از بهترین اقدامات برای رفع ارور دستگاه شما است. بنابراین، در صورت مشاهده خطا، ریست کردن ظرفشویی خود را مد نظر داشته باشید. اگر این کار موثر واقع نشد و همچنان ارور وجود داشت، آنگاه به تعمیرکار متخصص ماشین ظرفشویی مراجعه کنید. البته شناخت خطا ظرفشویی در رفع آن بسیار حائز اهمیت است، شما میتوانید توضیحات کامل و راهکارهای موجود را برای رفع ارورهای ماشین ظرفشویی خود را در دفترچه راهنمای دستگاه خود مطالعه نمایید.

نحوه ریست ماشین ظرفشویی به کمک دکمه ریست

بسیار از برندهای مطرح همچون ال جی، سامسونگ، بوش، ویرپول و زیمنس در مدل های جدید ماشین های ظرفشویی خود برای راحتی استفاده کاربران از دکمه ریست یا Reset را بر رئی پنل کاربری دستگاه تعبیه کرده اند. لذا استفاده از آن به سادگی و تنها با فشار داده آن و یا نگه داشتن آن به مدت چند ثانیه، سبب ریست شدن ماشین ظرفشویی شما می گردد. البته ممکن است ریست شدن ظرفشویی چند دقیقه طول بکشد.

اگر بر روی ماشین ظرفشویی خود دکمه ریست (Reset) را مشاهده می کنید، در همینجا آموزش شما به پایان می رسد. اما گار این دکمه در پنل کاربری ظرفشویی شما وجود ندارد و یا با فشار دادن ان اتفاقی نمی افتد و کار نمی کند ، همراه ما باشید.

نکته مهم :

۱- در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی دکمه ریست به صورت مجزا تعبیه نشده است. در این مدل ها قابلیت ریست کردن ماشین ظرفشویی به صورت عملکرد دوم به یک دکمه دیگر از ظرفشویی داده شده است. معمولا با نگه داشتن این دکمه به مدت ۳ الی ۵ ثانیه عملکرد دوم یعنی ریست ظرفشویی اتفاق می افتد. به طور مثال دکمه پاور (Power)، دکمه استارت یا شروع (Start)، دکمه انصراف (Cancel) و دکمه تخلیه (Drain) است.

۲- اگر پنل کاربری ظرفشئیی در جلو قرار دارد فشار دکمه های کار آسانی است. اما اگر ظرفشویی با پنل داخلی که در بالای درب قرار دارد استفاده می کنید، به آرامی باید درب را باز کرده و پس از فشار داده دکمه مجددا آن را ببندید.

ریست کردن ماشین ظرفشویی بدون دکمه ریست

دکمه ریست ماشین ظرفشویی را نمیتوان در همه برندهای ظرفشویی پیدا نمود. مخصوصاً در مدل های قدیمی ماشین ظرفشویی اصلا چنین دکمه ای بر روی پنل کاربری دستگاه وجود ندارد. لذا در هنگامی که نیاز به ریست کردن ظرفشویی باشد، چه کاری باید کرد؟

خوشبختانه دو راه برای انجام این کار وجود دارد که میتوانید خودتان شخصا برای انجام آن اقدام کنید. راهکار اول قطع جریان برق دستگاه و راهکار دوم فشار دادن ترکیبی از دکمه های ماشین ظرفشویی است. پیشنهاد میکنیم از این بخش به بعد را با دقت بسیار بالایی مطالعه نمایید.

ریست ماشین ظرفشویی با قطع جریان برق

یکی از ساده ترین روش های ریست کردن ماشین ظرفشویی که برای بسیار از مدل های مختلف ظرفشویی ال جی ، سامسونگ، بوش، دوو، مجیک، پاناسونیک، حایر، مدیا و .. جوابگو بوده، قطع جریان برق دستگاه است. در این روش نحوه ریست ماشین ظرفشویی به این صورت است :

۱- ابتدا کلید روشن/خاموش یا پاور ظرفشویی (Power) را فشار داده و آن را خاموش میکنیم.

۲- دو شاخه برق دستگاه را از پریز بیرون می کشیم.

۳- به مدت ۱ الی ۱۵ دقیقه منتظر می مانیم. (در برخی از مدل ها لاز است زمان کافی به دستگاه داده شود، اما معمولا ۳ الی ۵ دقیقه کافی است.)

۴- مجددا کابل برق ظرفشویی را به پریز متصل کرده و پس از ۳۰ ثانیه دکمه پاور را فشار می دهیم.

۵- دستگاه ریست شده و مشکل ان باید برطرف شده باشد. برای تست یک برنامه آزمایشی انتخاب کنید.

نکته مهم :

 • در بعضی از حالات همچون ریست کردن ماشین ظرفشویی ال جی، مرحله ۱ لازم بوده، اما در تمامی برندها اینکار ضروری نیست.
 • اگر امکان در آوردن دو شاخه از پریز برق وجود ندارد، میتوانید فیوز برق مربوطه را قطع کنید.

ریست ماشین ظرفشویی با کمک دکمه های پنل

راهکار بعدی که در صورت وجود نداشتن دکمه ریست ظرفشویی میتوانیم از آن استفاده کنیم، استفاده از سایر دکمه های و انتخاب الگویی از آنها برای ریست کردن دستگاه است. اگر با قطع جریان برقی ظرفشویی موفق به ریست کردن آن نشدید، این راه را انتخاب کنید. معمولا برندهای مختلق و حتی مدل های مختلف یک برند، دارای الگوهای متفاوتی هستند.

در ادامه با چند روش مختلف نحوه ریست ماشین ظرفشویی آشنا می شویم که یکی از آنها با توجه به دستگاه شما جوابگو خواهد بود. پیشنهاد میکنیم در ادامه آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بخش های بعدی را با دقت بسیار زیادی مطالعه نمایید زیرا در صورت اجرا ناصحیح از جناب شما ممکن است دستگاه دچار خسارات زیادی شود.

روش اول ریست کردن ظرفشویی

ریست ماشین ظرفشویی کنمور، ویرپول، میتگ، کیچن اید و … در برخی از مدل های آنها به این صورت است :

۱- دکمه heated dry را انتخاب می کنیم و بلافاصله دکمه standard wash را انتخاب می کنیم.

۲- مجدداً مرحله ا را تکرار میکنیم. در برخی از موارد لازم است اینکار سه مرتبه انجام شود. بعنی الگوی ۲-۱ ۲-۱ ۲-۱ به وجود بیاید.

۳- درب ماشین ظرفشویی را که تاکنون باز بوده، مبندیم تا ریست کردن دستگاه انجام شود.

نکته مهم :

 • در برخی مدل ها به جای دکمه standard wash ممکن است دکمه normal یا normal wash باشد.
 • در برخی برندهای دیگر ممکن است این دو دکمه به ترتیب high temp scrub و dry heat باشند. البته ممکن است به جای dry heat از دکمه های دیگری همچون air dry یا energy saver dry نیز استفاده نمود.
 • این روش در برخی مدل ها متفاوت بوده و به این صورت است که درب باید بسته باشد و در مرحله سوم به جای بستن درب باید دکمه انصراف یا Cancel را فشار دهید.

روش دوم ریست کردن ظرفشویی

این روش مجددا در برخی از مدل ها برای ریست ماشین ظرفشویی ویرپول، کنمور، فریجیدر، الکترولوکس، میتگ، کیچن اید و … کاربرد دارد. مراحل با کمی تفاوت نسبت به روش اول به این صورت است :

۱- سه دکمه متوالی از پنل کاربری را یکی پس از دیگری و بدون وقفه فشار دهید.

۲- مرحله ۱ را برای دو مرتبه دیگر تکرار کنید تا در نهایت الگوی ۳-۲-۱ ۳-۲-۱ ۳-۲-۱ شکل بگیرد.

۳- چراغ های ال ای دی ظرفشویی در این مرحله روشن می شوند.

۴- دکمه کنسل یا انصراف (Cancel) را بفشارید و یا درب دستگاه را ببندید تا مراحل ریست کردن پایان یابد.

نکته مهم :

۱- دکمه های متوالی میتواند هر کدام از سه دکمه متوالی بر روی پنل ظرفشویی باشند. مانند: heavy wash ،normal wash ،sensor wash ،dry heat ،high temp wash ،air dry ،energy saver dry و…

۲- با انجام این مراحل دستگاه ریست شده و سپس سیکل عیب یابی (Diagnostic) اجرا می شود که ممکن است در حدود ۱۵ دقیقه به طول انجامد. اجازه دهید سیکل به پایان برسد و سپس ظرفشویی شما آماده به کار خواهد بود و ارور آن برطرف می گردد.

۳- فشار دادن دکمه ها باید به صورت پشت سرهم بوده و بیشتر از ۱ ثانیه بین آنها فاصله نیوفتد.

روش سوم ریست کردن ظرفشویی

این روش برای برخی از مدل های ماشین ظرفشویی همچون کنمور، ویرپول، زیرووات و زینمس کاربرد دارد. این روش مشابه روش اول است و با دو دکمه انجام می شود. در صورتی که دکمه های heated dry یا standard wash بر روی پنل وجود نداشته باشند، دو دکمه را به انتخاب فشار داده و آنها را به مدت ۱ الی ۳ دقیقه در همین حالت نگه دارید و سپس رها کنید. در نهایت درب ظرفشویی را ببندید تا ماشین ریست شود.

روش چهارم ریست کردن ظرفشویی

ریست کردن برخی از مدل های ظرفشویی سامسونگ، بوش، میتگ، ویرپول، ایندزیت، جنرال الکتریک، حایر، مدیا، پاکشوما و … متفاوت با سه روش ذکر شده است. در این مدل ها ریست ظرفشویی توسط فشار دادن و نگه داشتن یک دکمه برای ۳ الی ۳۰ ثانیه است. این دکمه، دکمه ریست نبوده و بر روی پنل هیچ عبارتی اعم از Reset  قید نشده است. لذا تشخیص ان ممکن نسیت. در مدل ها و برندهای مختلف می بایست دکمه های مختلفی را امحتان کرد. برخی از مهم ترین دکمه ها عبارتند از :

 • دکمه روشن/ خاموش یا پاور (Power) که در برند ایندزیت بیشتر است.
 • دکمه شروع یا توقف (Start)
 • دکمه کنسل (Cancel)
 • دکمه تخلیه (Drain)

پس از فشار داده این دکمه دستگاه آب موجود را تخلیه میکند و نمایشگر پس از مدت زمان را نشان خواهد داد. این عملیات ممکن است در حدود ۲ دقیقه طول بکشد.

آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی

تا به اینجای مقاله آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی سعی کردیم نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی را در حالت های مختلف بررسی کنیم. در ادامه میخواهیم به آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی برند های معروف بپردازیم تا بتوانید خودتان اقدام به ریست کردن ظرفشویی تان نمایید.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

ماشین های ظرفشویی سامسونگ به چندین روش امکان ریست شدن دارند، از جمله آنها دو روش در اکثر مدل های سامسونگ کارایی دارد :

 • قطع جریان برق برای ۵ الی ۱۵ دقیقه
 • نگه داشتن دکمه ریست برای ۳ الی ۵ ثانیه

در سایر مدل ها میتوانید از روش هایی که در بالا به آنها اشاره شده است استفاده نمایید.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی ال جی

ریست کردن ماشین ظرفشویی ال جی بسیار ساده است. استفاده از روش های بالا در این برند نیز جابگو هستند. معمولا ظرفشویی ال جی را توسط قطع جریان برقی، انتخاب دکمه ریست، نگه داشتن دکمه استارت یا کنسل و در برخی موارد با ریست یا ریبوت کردن پنل کنتترلی، ظرفشویی ال جی ریست می گردد.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش

بوش از برند های اروپایی ماشین ظرفشویی است که در مدل های مختلف خود از روش های مختلفی برای ریست کردن دستگاه استفاده می کند. از جمله آنها به این موارد می توان اشاره کرد :

قطع جریان برق

 • نگه داشتن دکمه ریست برای ۱ دقیقه
 • نگه داشتن دکمه استارت/کنسل/تخلیه برای ۳ ثانیه

ریست پنل کاربری ماشین ظرفشویی

ریست کردن ماشین ظرفشویی همانطور که در بالا به طور کامل آموزش داده شد، از چند روش قابل انجام است. اما برخی مواقع هیچ کدام از آنها جوابگو نبوده و یا برد پنل کنترلی ایراد دارد که امکان ریست شدن آن را نمی دهد. در این مواقع حتما باید به تعمیرکار متخصص ظرفشویی مراجعه نمود. یکی از اقدماتی که اکثر تکنسین های مجرب و دوره دیده در گام نخست در پیش میگرند، ریبوت کردن و یا ریست کردن پنل کنترلی دستگاه است که به ریست فنی یا hard reset معروف است.

ریست فنی همانطور که از اسم آن مشخص است کاری تخصصیست که به تسلط احتیاج دارد و انجام آن برای افرادی که فاقد توانایی کافی می باشند، به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا احتمال وارد آمدن خسارت به دستگاه و سوختن برد ظرفشویی وجود دارد.

آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی از طریق ریست فنی

مراحل ریست فنی یا ریست پنل کنترلی ظرفشویی به شرح زیر است : ( این مورد توصیه می شود توسط کاربران انجام نشود و صرفا جهت آموزش و کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایند. جهت رفع این مشکل میتوانید با تکنسین های مجاز تعمیر ماشین ظرفشویی در تماس باشید.)

۱- ابتدا برق دستگاه را قطع کنید. دو شاخه را از پریز بیرون بکشید و یا فیوز را قطع کنید.

۲- پنل کنترلی را باز نمایید. پیچ های پنل معمولا در اطراف آن در بالای ظرفشویی قرار دارند.

۳- از اتصال سیم های وصل شده به پنل عکسی تهیه نمایید.

۴- از دستکش استفاده کنید تا الکتریسیته ساکن در بدن شما وجود نداشته باشد که به برد آسیب برساند.

۵- برد کنترلی پنل را از سیم های متصل به آن جدا کنید.

۶- پایانه سیم های پاور متصل به برد را به کمک یک پیچ گوشتی یا سایر وسایلی که توانایی انجام آن را دارند، به یکدیگر اتصال کوتاه دهید.

۷- برطبق عکسی که از بیشتر تهیه شده، مجدداً اتصالات برد را به آن متصل کنید و پنل کنترلی را دوباره ببندید.

جمع بندی

در این مقاله سعی نمودیم شما را با انواع روش های ریست کردن ماشین ظرفشویی آشنا نماییم. اقدام به آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بسیاری از برند های ماشین ظرفشویی نموده ایم که میتواند یکی از کامل ترین مقالات در زمینه ریست کردن ماشین ظرفشویی باشد.

همانطور که در ابتدا عنوان شد، ریست دستگاه قادر به رفع برخی مشکلات و ارورهای پیش آمده است. اما اگر با ریست کردن ظرفشویی موفق به برطرف شدن مشکل خود نشده اید، احتمالا مشکل دستگاه بزرگتر از ان است که از این طریق برطرف گردد.

از همین رو پیشنهاد میکنیم در اولین فرصت با متخصصین مجربی چون تعمیرکاران تهران سرویس در تماس باشید تا در کوتاه ترین زمان ممکن دستگاه خود را تعمیر شده تحویل بگیرید. همچنین این مورد را در نظر داشته باشید که شما میتوانید درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به صورت آنلاین و یا از طریق تماس تلفنی با کارشناسان در میان بگذارید.

شعبه شمال تهران : ۲۲۹۰۲۳۷۲-۰۲۱

شعبه شرق تهران : ۷۷۸۷۸۱۰۶-۰۲۱

شعبه غرب تهران : ۴۴۷۵۰۴۰۲-۰۲۱

شعبه مرکز تهران : ۸۸۰۱۶۹۹۰-۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۰۱۲۶۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست