بررسی بوی سوختگی جاروبرقی

قصد داریم به بررسی بوی سوختگی جاروبرقی یکی از مشکلاتی که خیلی از کاربران آن را گزارش نموده اند بپردازیم. از همین رو در ادامه بخش آموزش تعمیر جاروبرقی میخواهیم به صورت کاملا تخصصی به بررسی بوی سوختگی جاروبرقی و علائم سوختن جاروبرقی پرداخته شود.

درصورتی که به دنبال علت خاموش شدن جاروبرقی خود هستید پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه تهران سرویس باشید تا به صورت کاملا تخصصی به بررسی علت بوی سوختگی در جاروبرقی بپردازیم.

بررسی بوی سوختگی جاروبرقی

یکی از مشکلات رایج در جاروبرقی ها، بوی سوختگی است که بعضاً از این دستگاه به مشام می رسد. هرچند در مدت زمان نه چندان دور اعتقاد برا ین بود که دلیل این بوی سوختگی جاروبرقی کار کردن زیاد در مدت زمان زیاد بوده و اعتقاد داشتند که باید پس از مدتی (به عنوان مثال ۱۰ دقیقه کار کردن) جاروبرقی را خاموش نمایی متا موتور خنک شود.

اما با توجه به تغییر ساختار موتور جاروبرقی های امروزی به نظر این ایده، نمیتواند ایده درستی باشد هرچند استراحت دادن به موتور های لوازم الکترونیکی همیشه کارکرد و کارایی آنها را بالاتر می برد.

بوی سوختگی جاروبرقی

امروزه موتور جاروبرقی نه تنها از نظر قدرت مکش تقویت شده است بلکه از نظر دوام و کارایی نیز بهبود یافته و کمتر با کارکرد زیاد دچار داغ شدن و یا بوی سختگی می شود. از این هرگاه بوی سوختگی جاروبرقی به مشامتان رسید باید به دنبال عیب و یا نقصی در جاروبرقی باشید و نمیتوانید از کنار این موضوع به راحتی گذر کنید.

زیرا سوختن موتور جاروبرقی متحمل می شود و همیشه باین بوی سختگی نشانه ای از وضعیت هشدار برای مصرف کنند است. عوامل زیادی میتواند باعث بوی سوختگی موتور جاروبرقی باشد که در ادامه به بررسی دقیق تر این مشکل خواهیم پرداخت که میتوانید راحتر به دنبال عیب جاروبرقی باشید.

اما قبل از هر کاری توصیه میکنیم به دلیل اینکه عمر جاروبرقی شما به تعمیرات اساسی جاروبرقی وابسته است از هرگونه دستکاری و یا تشخیص اشتباه جلوگیری نمایید زیرا این عمل شما یاعث بدتر شدن اوضاع شده و حتما برای تعمیر جاروبرقی از نمایندگی مجاز و مجرب تعمیر جاروبرقی استفاده نمایید.

عیب یابی بوی سوختگی در جاروبرقی

برای اینکه بتوانیم اقدام به عیب یابی بوی بد و یا سوختگی جاروبرقی نماییم موارد زیر را باید قبل از هر اقدامی بررسی نماییم :

 • ابتدا بررسی کنید که کیسه و یا مخزن زباله جاروبرقی پر نباشد که فشار زیادی را به موتور وارد میکند و بوی داغی یا سوختگی موتور جاروبرقی بلند خواهد شد.
 • بررسی کنید که مشکل برقی در خانه وجود نداشته باشد. به عنوان مثال برق دوفاز شده باشد و یا پریزی که از ان استفاده میکنید دچار اتصای نباشد.
 • بررسی کنید که لوله جاروبرقی و یا مسیر مشکل جاروبرقی دچار انسداد و گرفتگی نباشد زیرا این موضوع نیاز فشار زیادی را به موتور وارد میکند.
 • فیلتر های هوای جاروبرقی را تعویض کنید و دوباره دستگاه را روشن کنید و بررسی کنید که آیا بوی سوختگی جاروبرقی به مشامتان میرسد یا خیر؟
 • گاهی تهویه هوا برای موتور جاروبرقی مسدود شده و باعث داغ شدن موتور جاروبرقی می شود.
 • بررسی کنید غلتک یا برس جاروبرقی کار کند. ممکن است گاهی مو ، نخ لباس و … بین غلتک گیر کرده باشد و بوی سوختگی دهد. با حذف و تمیز نمودن این بخش مشکل برطرف خواهد شد.
 • گاهی دلیل بوی بد جاروبرقی، مسیر الکترونیک است، بخصوص در زمان هایی که جاروبرقی اصلا روشن نمی شود. برای اینکه اطمینان پیدا کنید مشکل از اتصال کوتاه به دلیل گرد و غبار و کثیفی روی مدار الکترونیکی نیست، بهتر است پس از جدا کردن جاروبرقی از برق با دستمالی تمیز مدار الکترونیکی را تمیز نمایید.

تعمیر جاروبرقی که بوی سوختگی می دهد

بعد از اینکه تمام مواردی که در بالا به آن اشاره شد را بررسی نمودید بهتر است موارد زیر را به ترتیبت بررسی کنید، البته پیشنهاد میکنیم برای اینکه به صورت کامل مشکل را برطرف نمایید حتما با تعمیرگاه مجاز تعمیر جاروبرقی در تماس باشید زیرا درصورتی که به اشتباه به بخش های دیگر آسیب برسانید باعث افزایش هزینه های تعمیرات جاروبرقی خود خواهید شد.

 1. موتور جاروبرقی
 2. ترموستات
 3. فن (پروانه موتور)

در ادامه توضیحاتی در خصوص تعمیر جاروبرقی که بوی سوختگی میدهد داده خواهد شد که پیشنهاد میکنیم با دقت بسیار زیاد این موارد را مطالعه نمایید.

۱- تعمیر بوس سوختگی جاروبرقی باید موتور را بررسی نمایید

اگر حاروبرقی شما بوی سوختکی میدهد، احتمال اصلی مشکل از موتور دستگاه شما باشد. اگر مدت زمان زیادی است که از جاروبرقی استفاده میکنید احتمال اینکه موتور شما دچار نقص شده باشید بسیار زیاد است.

موتور های جاروبرقی از نوع دو دور و یا چند دور هستند که با تغییر میزان دور موتور سرعت و قدرت مکش بیشتری پیدا میکنند. این موتور ها دارای سیم پیچ راه انداز و سیم پیچ اصلی هستند که ممکن است بر اثر استهلاک هر یک از این سیم پیچ ها بسوزد و یا نیم سور سود و بوی سوختگی جاروبرقی همه جا را بگیرد.
اگر مطمئن شدید که مشکل از موتور جاروبرقی است هرچند میتوانید سیم پیچ آن را تعویض نمایید و مشکل خود را برطرف کنید اما توصیه ما به شما در چنین مواردی این است که بجای اینکه هزینه اضافی بابت سیم پیچی کردن موتور پرداخت نمایید، بهترین راه تعویض موتور جاروبرقی با نمونه مشابه است.

۲- برای علت بوی بد جاروبرقی ترموستات را بررسی نمایید

در بعضی از مدل های جاروبرقی، قطعه ای به نام ترموستات تعبیه شده است. کار آن خاموش کردن جاروبرقی به دلیل مدت زمان استفاده طولانی می باشد. بنابراین گار ترموستات، فرمان خاموش کردن را ندهد و موتور یکسره کار کند، احتمالا بوی داغی موتور به مشام شما خواهد رسید. همچنین دقت نمایید که به مرور زمان پروانه موتور پر از گرد و خاک می شود و با استفاده طولانی از جاروبرقی بوی بدی را استشمام خواهید نمود.

۳- برا دلیل بوی سوختگی موتور جاروبرقی ، فن موتور را بررسی نمایید

کار فن جاروبرقی، هدایت کردن هوای داخل به بیرون می باشد. با خراب شدن این قطعه، موتور به مرور زمان داغ می شود و در صورت خاموش نشدن جاروبرقی ، به مرور زمان بوی بدی به استشمام خواهد رسید. برای رفع این مشکل باید اقدام به تعویض فن موتور جاروبرقی نمایید.
توجه نمایید که دور تمام موتور های جاروبرقی ابر یا نمد تعبیه شده است و به مرور زمان، گرد و خاک این قسمت را احاطه میکند و درنهایت به دلیل گرمای بیش از حد موتور، تولید بوی میکند. بنابر این اگر فن یا همان پروانه موتور خراب باشد با گرم شدن موتور، بوی بدی به مشام شما خواهید رسید.

علائم سوختن جاروبرقی

با توجه به توضیحاتی که در بالا به آنها اشاره شد شاید برایتان مشخص شده باشد که علائم سوختن جاروبرقی چه میتواند باشد. اما اگر بخواهیم مهم ترین دلایل را برای علائم سوختن جاروبرقی اعلام نماییم موارد زیر را باید در نظر گرفت.

سوختن موتور جاروبرقی یکی از مشکلاتی است که شاید حداقل یک بار با آن مواجه شده باشیم. بدترین زمان برای سوختن موتور جاروبرقی زمانی است که قصد داریم منزل را نظافت کنیم و آماده پذیرایی از میهمانان خود شویم. نشانه های سوختن موتور جاروبرقی به شرح ذیل است :

 • دود کردن موتور جاروبرقی در حین کار
 • بوی سوختگی از داخل جاروبرقی

برای حفظ سلامت موتور جاروبرقی باید مدت زمانی که از جاروبرقی استفاده میکنید حداکثر ۳۰ دقیقه باشد. بعد از هربار نظافت منزل باید فیلترهای داخلی جاروبرقی را تمیز نمایید. درصورتی که از کیسه دائمی استفاده میکنید بعد از هربار نظافت آن را تخلیه کنید، شاید کار سختی باشد اما با این نکات میتوانید عمر مفید جاروبرقی را حداقل چند سال بیشتر نمایید.

پیشنهادی که در اول مقاله خدمتتان عرض کردیم این است که بهترین کار استفاده از فیلترهای نانو یا یکبار مصرف است. این نوع پاکت ها با توجه به نوع الیاف و ساختارشان باعث می شود کمترین گرد و غبار به داخل موتور کشیده شود. با کمی هزینه کردن برای این عضو جدا نشدنی در منزل میتوانید برای سالیان سال از خدمات بی نظیر جاروبرقی بهرهمند شوید.

نتیجه گیری

در مقاله بررسی بوی سوختگی جاروبرقی سعی شد به تمام مواردی که باعث می شود موتور جاروبرقی شما بسوزد اشاره کنیم اما باید این را در نظر داشته باشید که اگر میخواهید طول عمر بیشتر به جاروبرقی خود دهید حتما مواردی که در ادامه گفته می شود را رعایت نمایید.

 • همیشه باید قیمت بیرونی و داخلی جاروبرقی را به صورت کامل تمیز نمایید. این امر باعث جلوگیری از بوی بد جاروبرقی می شود.
 • فیلتر ها و پاکت جاروبرقی را بررسی نمایید و در صورت نیاز اقدام به تعویض آنها نمایید. بهترین کیسه و فیلتر برای جاروبرقی مدل های نانویی هستند.
 • برس ، لوله و خرطومی را چک نمایید تا هیچ گرفتگی در آنها نباشد. زیرا این گرفتگی ها به مرور باعث آسیب رسیدن به موتور جاروبرقی می شود که در نهایت منجبر به بوی بد در جاروبرقی می شود.
 • شایع توری بوی بد یا سوختگی در جاروبرقی مربوط به موتور آن است. درصورتی که این بوی را استشمام نموده اید سریعا با تعمیرگاه مجاز تعمیر جاروبرقی در تماس باشید.

شعبه شمال تهران : ۲۲۹۰۲۳۷۲-۰۲۱

شعبه شرق تهران : ۷۷۸۷۸۱۰۶-۰۲۱

شعبه غرب تهران : ۴۴۷۵۰۴۰۲-۰۲۱

شعبه مرکز تهران : ۸۸۰۱۶۹۹۰-۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۰۱۲۶۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست