علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که کاربران زیادی به دنبال رفع آن هستند، علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است. علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی میتواند دلایل زیادی داشته باشد که قصد داریم در ادامه مقالات آموزش تعمیر ماشین لباسشویی به آن به پردازیم.

دلایل تخلیه نشدن آب در لباسشویی بسیار گسترده است از همین رو پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید و درصورتی که نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی خود داشتید با کارشناسان ما در تماس باشید.

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

قبل از اینکه بخواهیم علت های تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی را بررسی کنیم باید خدمتتان عرض نماییم که همیشه مطلع شدن از اینکه ایراد اصلی در کدام بخش است میتواند هزینه های اضافی را از زندگی ها ما حذف نماید.

طبق روالی که همیشه خدمتتان عرض میکنیم، تشخیص عیب مهم تر از تعویض قطعات است. زیرا درصورتی که شما بدانید دقیقا کدام قطعه مشکل داشته که باعث شده است لباسشویی شما تخلیه را انجام ندهد میتوانید به راحتی همان قطعه را تعویض نمایید و از سعی و خطا جلوگیری کنید.

در نظر بگیرید که قصد دارید البسه خود که در طول هفته درون سبد البسه های کثیف نگهداری شده اند را بخواهیید شستشو نمایید. حال که به سراغ ماشین لباسشویی ، این وسیله با ارزش می روید متوجه می شوید بعد از اتمام برنامه شستشو آب داخل دیگ لباسشویی تخلیه نمیشود؟ علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی چیست؟

همراه ما باشید تا جواب این پرسش شما را بدهیم. قبل از هر توضیحی بهتر است با سازوکار ماشین لباسشویی کمی آشنایت داشته باشیم تا بتوانیم به درستی مشکل را تشخیص دهیم.

آب داخل دیگ ماشین لباسشویی چگونه تخلیه می شود؟

سیستم لباسشویی به این صورت است که اول باید مراحل شستشو به صورت کامل انجام دهد و تا زمانی که برنامه انتخابی به اتمام نرسد اقدام به تخلیه آب داخل دیگ لباسشویی نخواهد کرد. عمل تخلیه آب در ماشین لباسشویی توسط پمپ تخلیه ماشین لباسشویی انجام می پذیرد.

اگر به هر دلیلی ماشین لباسشویی در نیمه های کار خود متوقف شود، آل در داخل ماشین لباسشویی مانده و دستگاه از کار خواهد افتاد. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم تا  زمانی که کار ماشین لباسشویی به اتمام نرسد عمل تخلیه آب صورت نخواهد گرفت. از همین رو ممکن است بعد از پایان کار آب داخل دیگ ماشین لباسشویی تخلیه نشود.

اگر دقت کرده باشید متوجه شدیم که یکی از دلیلی که ممکن است باعث جمع شدن آب در داخل ماشین لباسشویی شود خرابی پمپ تخلیه است برای اینکه به صورت دقیق تری به بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بپردازیم مراحل زیر را دنبال کنید :

۱- قبل از هر کاری باید ماشین لباسشویی را از برق خارج نمایید.

۲- در حالتی که آب در داخل ماشین لباسشویی باید نمیتوانید درب آن را باز کنید پس باید اول از همه اقدام به تخلیه آب داخل ماشین لباسشویی خود نمایید. برای این منظور اول از همه اگر فرش یا موکت در کف آشپرخانه دارید آن ها را جمع کنید. سپس باید درپوش تخلیه آب در کف آشپزخانه را بردارید تا تمام آب های داخل ماشین لباسشویی خارج شوند.

برای اینکه آب داخل دیگ ماشین لباسشویی تخلیه شود باید دربچه فیلتر ماشین لباسشویی برداشته و فیلتر در در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا فیلتر بیرون آمده و آب های داخل آن خارج شود. حال باید بررسی کنید که علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی از پمپ تخلیه شماست یا از جای دیگر.

دلایل تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی

حال که توانستیم آب های داخل ماشین لباسشویی را خالی کنیم باید به بررسی دلایل تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی بپردازیم. البته پیشنهاد میکنیم قبل از هرکاری از بخشهایی که قصد دارید آن را جدا نمایید و یا تست کنیم عکس بگیرید تا بتوانید به درستی آن را در محل مربوطه قرار دهید.

۱- مسدود شدن فیلتر پمپ یکی از دلایل تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی

یکی از بخش های مهم در ماشین لباسشویی فیلتر پمپ آن است. این فیلتر در مسیر پمپ تخلیه نصب شده است مانند یک صافی عمل میکند و هرچیزی را درون خودش نگه میدارد تا احتمال آسیب رسیدن به پمپ تخلیه به حداقل برسد. همین عملکرد در بعضی از مواقع باعث می شود که عمل تخلیه آب صورت نگیرد.

معمولا باید تمام البسه ها قبل از ریخته شدن در داخل ماشین لباسشویی را بررسی کنید که درونشان چیزی باقی نمانده باشد. اشیاءی مانند سکه، پیچ، دستمال کاغذی و …

در بعضی از مواقع مشاهده شده است که دکمه های البسه ها جدا شده و در مسیر این فیلتر قرار گرفته و باعث عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی می شوند. پیشنهاد میکنیم بعد از باز نمودن فیلتر آن را به خوبی شستشو دهید و سپس اقدام به متصل نمودن آن کنید.

۲- معیوب شدن پمپ تخلیه یکی از علت های تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی

معمولا ممکن است خرابی پمپ تخلیه به علت اتمام عمر مفید این قطعه باشد و شاید هم نخاله ها از فیلتر پمپ عبور کرده و به پمپ تخلیه رسیده اند. بهتر از پمپ تخلیه را از محل خود خارج کنید و بررسی کنید که آیا به درستی عمل میکند یا خیر؟ کافی است درپوش پمپ را برداشته و پمپ تخلیه را بررسی کنید که نخاله ای درونش گیر نکرده باشد و درصورتی که نیاز به پمپ تخلیه دارید میتوانید آن را از فروشگاه ما تهیه نمایید.

در نظر داشته باشید که عمر مفید قطعات زمانی که به پایان میرسند باید اقدام به تعویض آنها نمایید. زیرا اگر سریع اقدام به برطرف نمودن مشکل دستگاه خود ننمایید متحمل هزینه های اضافی خواهید شد. در طرفی ممکن است خرابی یک قطعه گسترش پیدا نموده و کم کم مجبور شوید با هزینه های بسیار بالا اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی خود نمایید.

۳- معیوب شدن تسمه ی پمپ یکی از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

این مورد برای ماشین لباسشویی های قدیمی بیشتر کاربرد دارد. در سری قدیمی ماشین های لباسشویی تسمه ای در پمپ وجود دارد که درصورت پاره شدن، پمپ از حرکت ایستاده و دیگر کار نخواهد نمود. برای رفع این مورد بهتر است با متخصص تعمیر ماشین لباسشویی در تماس باشید.

۴- مسدود شدن مسیر خروجی آب در دیگ باعث عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی می شود

معمولا مشاهده شده است که در مسیر خروجی آب تیکه های از البسه گیر نموده که باعث عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی می شود. بعد از اینکه آب داخل ماشین لباسشویی را خارج نمودید باید البسه را خارج کنید. حال بررسی کنید که البسه ای در این مسیر وجود نداشته باشد.

۵- مسدود شدن شیلنگ تخلیه باعث تخلیه نشدن آب در لباسشویی می شود

شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی در بخش خروجی لباسشویی قرارگرفته است. این شیلنگ متصل به فاضلاب بوده که باعث می شود آب های داخل ماشین لباسشویی از این مسیر تخلیه شوند. ممکن است در مسیر این شیلنگ نخاله ای گیر کرده باشد که باعث گرفتگی مسیر خروچ آب شده و همین مورد باعث می شود آب داخل ماشین لباسشویی تخلیه نشود.

تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی یکی از معضلات بزرگ در ماشین لباسشویی است برای رفع مشکل عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی موارد زیر را بررسی کنید.

  • اول از همه با دستان خود شیلنگ را بررسی کنید که دچار گرفتگی نباشد.
  • مرحله بعدی باید بخش متصل به فاضلات را بررسی کنید که در آنجا اثری از گرفتگی وچود نداشته باشد.

بعد از برطرف نمودن مواردی که در بالا اشاره شد باید آخرین مورد را چک کنید و آن هم طول استاندارد شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی است. طول استاندارد برای شیلنگ تخلیه بهتر است حدود ۱.۵ متر تا ۳ متر باشد. معمولا مشاهده شده که طول این شیلنگ بین ۷ تا ۸ متر است باید این نکته را در نظر داشته باشید که این فاصله ممکن است باعث شود عمل تخلیه آب به خوبی صورت نگیرد.

همین مشکل ساده باعث عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی شده و شما باید وقت بسیار زیادی صرف کنید تا مشکل را برطرف نمایید. پس بهتر است قبل از هرکاری موارد استاندارد سازی را رعایت نمایید.

۶- خرابی برد ماشین لباسشویی و تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از مهم اصلی ترین و خاص ترین قطعات در ماشین لباسشویی، برد ماشین لباسشویی است. درصورتی که کوچکترین اختلالی در این وسیله به وجود آید باعث می شود عملکرد ماشین لباسشویی دچار اختلال شود. یکی از مشکلاتی که میتواند به برد ارتباط داشته باشد تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است.

معمولا این مورد را باید با تکنسین تعمیر برد ماشین لباسشویی در میان بگذارید و باید این مشکل توسط آنها برطرف شود. زیرا در صورتی که برد لباسشویی توسط شما دستکاری شود احتمال تعمیر شدن آن به شدت کم خواهد شد.

۷- استفاده نادرست از مواد شوینده باعث تخلیه نشدن آب لباسشویی می شود

یکی دیگر از علت های تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی استفاده نادرست از مواد شوینده لباسشویی است. معمولا مشاهده شده است که افرادی برای اینکه البسه خود را تمیز تر نمایید مقدار بیشتر از پودر را در داخل جاپودری میریزند.

این کار بسیار اشتباه است زیرا استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده باعث تولید کف بسیار زیادی شده و همین مورد باعث می شود لباسشویی شما با خطا مواجه شود.

کف زیاد به پنل ماشین لباسشویی اجازه نمی دهد که به درستسی مراخل را انجام دهد و تشخیص درستی  از روند شستشو نخواهد داشت.

۸- خراب شدن میکروسوئیچ درب علت تخلیه نشدن آب در  ماشین لباسشویی است

اگر تمام مواردی که در بالا اشاره شد را بررسی نمودید و بازهم علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی نامشخص است باید درب ماشین لباسشویی را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است بسته نشدن درب به صورت کامل باعث عدم اجرای فرمان تخلیه آب در ماشین لباسشویی شود.

اگر بعد از بررسی نمودن دستگاه متوجه شدید که میکروسوئیچ درب خراب است باید آن را تعویض نمایید. درصورتی که نیاز به میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی دارید میتوانید با مراجعه به فروشگاه ما آن را تهیه نمایید.

نتجه گیری از علت های تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

در بالا به صورت کلی مواردی که باعث می شود عمل تخلیه آب در ماشین لباسشویی انجام نشود را خدمتتان عرض نمودیم. باید این نکته را در نظر داشته باشید که معمولا بعضی از مشکلات را نمیتوانید خودتان برطرف نمایید و بهتر است که از کارشناسان تعمیر ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

موارد مهمی که باید بیشتر به آنها توجه نمایید عبارتند از :

۱- از قرار دادن البسه هایی که در داخل جیب های آنها را بررسی ننموده اید خودداری نمایید.

۲- هرماه نسبت به تمیز نمودن ماشین لباسشویی خود اقدام نمایید. بهترین گزینه استفاده از پودر های جرم گیر ماشین لباسشویی است.

۳- بسیار مراقب برد ماشین لباسشویی خود باشید و تا حد امکان برنامه های شستشوی مناسب را انتخاب نمایید.

در اخر هم پیشنهاد میکنیم در صورتی که نیاز به بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی دارید بهتر است این مورد را توسط یک تنکنسین فنی مورد بازبینی قرار دهید تا به صورت کاملا اصولی مشکل دستگاه خود را برطرف نمایید.

شعبه شمال تهران : ۲۲۹۰۲۳۷۲-۰۲۱

شعبه شرق تهران : ۷۷۸۷۸۱۰۶-۰۲۱

شعبه غرب تهران : ۴۴۷۵۰۴۰۲-۰۲۱

شعبه مرکز تهران : ۸۸۰۱۶۹۹۰-۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۰۱۲۶۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست