علت جرقه در مایکروویو و داشتن سروصدا

علت جرقه در مایکروویو میتواند به دلایل زیادی باشد. با توجه به قیمت مگنترون مایکروفر باید به شدت از مایکروویو خود مراقبت نمود، نکات بسیار مهمی در خصوص نحوه استفاده و نگهداری از مایکروویو وجود دارد که قصد داریم در بخش آموزش تعمیر مایکروویو به بررسی این موارد بپردازیم، از همین رو پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه ما باشید.

کاربران بسیار زیادی هستند که از ما سوال می پرسند ” چرا مایکروفر جرقه میزنه ” , ” علت صدا دادن مایکروفر برای چیست؟ ” , ” قیمت مگنترون مایکروفر ” و ” علت گرم نکردن مایکروویو ” قصد داریم به تمام این سوالات در قالب یک مقاله کامل پاسخ دهیم از همین رو پیشنهاد میکنیم این مقاله کاربردی و جذاب را از دست ندهید.

علت صدا دادن مایکروفر برای چیست؟

علت صدا دادن مایکروفر میتواند زیاد باشد اما دو مورد بسیار مهم وجود دارند که نیاز به کمی دانش فنی است. البته قصد نداریم در این مقاله به صورت تخصصی به بررسی این مشکل بپردازیم، تمام بخش ها را به سادگی بیان خواهیم نمود. برای رفع این مشکل باید شما دو قطعه اصلی در داخل مایکروویو را بررسی کنید. به عبارت دیگر علت جرقه در مایکروویو دلایل کاملا متفاوتی نسبت به داشتن سر و صدا در داخل مایکروویو هستند، دارد. قصد داریم در ادامه به بررسی علت جرقه در مایکروویو و دلایل داشتن سر و صدای مایکروفر را به صورت کاملا ساده و روان بپردازیم.

مهم ترین نکات سر و صدای مایکروفر

مایکروویو یکی از کابردی ترین وسایل خانگی در زندگی های امروز است، به طوری که در هر آشپزخانه ای جایی برای خود باز نموده است. جدای از کاربرد مایکروفر باید به این نکته هم اشاره نمود که مایکروفر یکی از خطرناک ترین وسایل در بین سایر لوازم خانگی می باشد که در صورت کوچکترین خرابی در آن نباید بدون دانش و تخصصی اقدام به تعمیر مایکروویو نمود. تعیمر مایکروویو کاملا تخصصی بوده و با توجه به برند دستگاه باید به نمایندگی های مجاز آن مراجعه نمایید.

تمام مواردی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت مهم ترین نکات در خصوص علت صدا دادن مایکروفر است این اطلاعات به صورت عمومی بوده و نباید بدون دانش فنی اقدام به تعمیرات تخصصی مایکروویو نمایید زیرا تنها افراد حرفه ای که صلاحیت تعمیر مایکروفر را دارند باید اقدام به تعمیر مایکروویو نمایند.درصورتی که نیاز به تعمیر مایکروویو دارید میتوانید از کارشناسان و متخصصین دوره دیده و با تجربه تهران سرویس بهرهمند شوید.

علت های صدا دادن مایکروفر

زمانی که غذا را در داخل مایکروویو برای گرم شدن قرار می دهید، مشاهده میکنید که سینی گردان مایکروویو شروع به حرکت می کند. در زمان شروع به کار صدای بسیار ضعیفی را خواهید شنید که در بعضی از مواقع این صدا ها بسیار از حد معمول زیاده شده اند که  این صدا ها میتواند نشان دهنده خرابی برخی از قطعات داخلی مایکروفر می تواند باشد که عبارتند از :

خراب شدن مگنترون مایکروویو

یکی از مهم ترین دلایل داشتن صدا در مایکروویو خراب شدن مگنترون مایکروویو است. مگنترون مهم ترین و اساسی ترین بخش در مایکروویو است، این وسیله مسئول گرم نمودن مواد غذایی در داخل مایکروویو است. این عمل هم با استفاده از تولید امواج و تغییر موکول های مواد غذایی شکل میگیرد.

علت گرم نکردن مایکروویو بخاطر خراب شدن مگنترون است، مغناطیس تولید شده توسط مگنترون دارای طول موج کمی می باشد و به همین خاطر در حالت عادی صدایی از آن به گوش نمی رسد. با خراب شدن مگنترون طول موج افزایش پیدا کرده و در نهایت منجر به پخش صدا در داخل دستگاه می شود.

خرابی دیود مایکروفر

دیود ولتاژ بالا یکی دیگر از قطعاتی است که درصورت خرابی و معیوب شدن میتواند علت صدا دادن مایکروفر شناخته شود. در بسیاری از مواقع علت اصلی صدا دادن مایکروفر خرابی دیود می باشد که بهتر است در اولین گام این قطعه را بررسی نمایید.

فن خارجی یکی از علت های صدا دادن مایکروفر

بعد از استفاده های پیای از مایکروویو فن خارجی دچار مشکل می شود، همین مشکل میتواند باعث سر و صدا زیاد دستگاه شود. برای تست فن خارجی بهتر است فن را از دستگاه جدا کنید و چرخش تیغه ها را بررسی نمایید. اگر چرخش آنها به سختی انجام می شود می توانید به این نتیجه برسید که فن خراب شده است. برای رفع این مشکل بهتر است فن را تعمیر و یا تعویض نمایید.

نکته بعدی که باید در خصوص نگهداری مایکروویو خدمت شما عرض کنیم، این است که مایکروویو را باید در محل مناسبی قرار دهید به طوری که هوا به خوبی بتواند از کنار و پشت دستگاه عبور کند. اگر مایکروویو در یک فضای بسته باشد فن های دستگاه خیلی زود دچار خرابی می شود و شروع به سر و صدا خواهد نمود.

خراب بودن موتور کوپلینگ

از دیگر دلایل داشتن سر و صدا در داخل مایکروویو می توان به خراب شدن موتور کوپلینگ اشاره نمود. البته موتور کوپلینگ را با نام موتور سینی گردان بیشتر شناخته تر شده است، در سیستم داخلی مایکروویو موتور کوپلینگ تعبیه شده است تا با چرخش مواد غذایی در داخل مایکروویو انرژی و حرارت را به تمام بخش ها برساند و مواد غذایی به صورت یکنواخت گرم شوند.

درصورتی که موتور سینی گردان با مشکل مواجه شود، در نهایت باعث می شود تا سر و صدا از دستگاه به گوش برسد، پیشنهاد میکنیم در صورتی که نیاز به تعمیر و یا تعویض موتور کوپلینگ مایکروویو دارید حتما با کارشناسان ما در تماس باشید تا از هزینه های احتمالی جلوگیری نمایید.

معیوب بودن فن های تهویه مایکروفر

همانطور که اشاره کردیم در صورتی که محل استفاده از مایکروویو در یک فضای بسته است بهتر است یکی از محل هایی که در آشپزخانه دارای فضای کافی و امکان عبور هوا وجود دارد از مایکروفر استفاده نمایید. زیرا علت صدا دادن مایکروفر می تواند به خاطر خراب بودن یاتاقان های فن تهیه باشد، پیشنهاد میکنیم قبل از اینکه به سراغ بخش های اصلی مایکروویو بروید اول از همه فن های دستگاه خود را بررسی نمایید و در صورت نیاز تعمیر و یا آنها را تعویض کنید.

علت جرقه در مایکروویو

علت جرقه در مایکروویو دلایل بسیار زیادی دارد و ممکن است بخاطر استفاده اشتباه از مایکروویو اتفاق افتاده باشد. جرقه زدن در داخل مایکروفر یک امر عادی تلقی می شود و جای هیچگونه نگرانی نیست، پیشنهاد میکنیم قبل از هرکاری مایکروویو را خاموش کنید. در هنگامی که این اتفاق رخ می دهد نیازی به ترس و نگرانی نمی باشد، بلکه باید خونسردی خود را حفط نمایید و به بررسی و معاینه دستگاه مایکروفر خود بپردازید. دلایل مختلفی برای جرقه زدن مایکروفر وجود دارد که در ادامه به مهم ترین دلایل اشاره خواهیم نمود.

۱- وجود روغن یا مایعات در داخل مایکروفر

یکی از اصلی ترین دلایلی که میتواند علت جرقه در مایکروویو باشد استفاده از روغن و مایعات در داخل آن است، پیشنهاد میکنیم همیشه سعی کنید که مایکروویو خود را تمیز نگه دارید. محفظه مایکروفر را هربار بعد از پخت و پز غذا تمیز کنید و از جمع شدن خرده های غذا یا روغن و سایر موارد دیگر برروی محفظه آن جلوگیری نمایید.

همچنین بیشتر دستگاه های مایکروویو دارای یک صفحه گردان شیشه ای و فلزی می باشند که شما میتوانید به راحتی آن را جدا کرده و سپس در جای خود قرار دهید. شما میتوانید بعد از هربار پخت غذا ان را جدا کرده و شستشو دهید. قبل اینکه مجددا در داخل مایکروویو قرار دهید حتما آن را کاملا خشک نمایید و در جای خود قرار دهید.

با رعایت این نکات میتوانید همیشه مایکروویو خود را تمیز نگه داشته و از جرقه زدن آن جلوگیری نمایید. پیشنهاد بعدی ما به شما اگر میخواهیید غذایی را گرم نمایید حتما از یک پوشش استفاده نمایید تا مواد غذایی به دیوارهای مایکروویو شما نچسبند، با این روش تمیز نمودن مایکروویو ساده تر شده و عمر دستگاه خود را چندین برابر خواهید نمود.

۲- قطعات فلزی داخل مایکروفر

یکی از اشتباهات رایج در بین کاربران استفاده از قطعات فلزی در داخل مایکروویو است، همین قطعات علت جرقه در مایکروویو هستند. برای مثال استفاده از ظروف فلزی ، فول های آلومینیومی و ظروف چینی که دورشان طلایی هستند. شاید در نگاه اول مشکل نداشته باشند اما این موارد باعث جرقه زدن مایکروویو هستند و باعث خرابی قطعات اصلی مایکروویو مانند مگنترون آن می شوند. نمونه بعدی قرار دادن غذاهایی در داخل مایکروویو که روی آن را با فویل پوشانده اید و یا تمیز کردن دستگاه با یک اسکاج سیمی و جا ماندن بخش هایی از آن در داخل مایکروفر از جمله مقال هایی هستند که علت جرقه در مایکروویو خواهند شد.

توجه داشته باشید که حتما قبل از پخت غذا در داخل مایکروویو اطمینان حاصل نمایید که هیچگونه ضایعه فلزی در داخل آن وجود نداشته باشد، همچنین حتما از ظروف مخصوص مایکروفر استفاده نمایید زیرا در صورت استفاده از ظروف غیر استاندارد باعث می شوید دستگاه شما دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر مایکروویو داشته باشید.

۳- خرابی کاور انتشار امواج (مگاشیت)

در داخل مایکروویو یک پوشش به نام مگاشیت یت پوشش انتشار امواج وجود دارد که امواج گرما را به مرکز مواد غذایی منتقل می کند. مگاشیت از ورود هر ذره غذایی به محفظه داخلی مگنترون جلوگیری می کند. کاهی در هنگام پخت غذا، برخی از ذرات غذا و روغن بر روی کاور قرار میگیرد، در نتیجه گرمای مگنترون این مواد غذایی را می سوزاند و در داخل دستگاه جرقه ایجاد می کند.

زمانی که گرمای مگنترون باعث سوخته شدن مواد غذایی می شود در داخل مایکروفر جرقه هایی ایجاد خواهد شد که این جرقه ها باعث می شود سرنازل آسیب ببیند. بعد از آسیب دیدگی سرنازل جرقه های پی در پی در مایکروفر ایجاد خواهد شد که برای رفع این مشکل شما باید سر نازل آسیب دیده را تعویض نمایید. درصورتی که نیاز به تعویض مگاشیت و یا مگنترون دارید، خدمات خود را به کارشناسان دوره دیده و با تجربه تهران سرویس بسپارید.

۴- خرابی پایه فلزی

در بعضی از مدل های مایکروویو یک پایه فلزی وجود دارد که مانند یک طبقه است. اگر این پایه فلزی دچار آسیب دیدگی شده باشد و یا پلاستیک زیر پایه ها از بین رفته باشد، باعث جرقه زدن مایکروفر خواهد شد. برای رفع این مشکل کافی است که پایه فلزی را تعویض نمایید.

۵- سوختگی دیود

از دیگر علت جرقه در مایکروویو، سوختگی دیود است. در حقیقت کار دیود خروجی ترانسفورماتور AC را به DC تبدیل میکند، به علاوه ولتاژ ۵۰۰۰ ولت را دوبرابر خواهد نمود. خود این ولتاژ نیز به مگنترون قدرت و حرارت لازم را داده تا مواد غذایی را گرم نماید. هنگامی که دیود سوخته باشد باعث ایجاد جرقه هایی در مایکروویو شده که باید حتما توسط کارشناسان متخصص تعویض شود.

جمع بندی

سعی کردیم در این مقاله به بررسی علت جرقه در مایکروویو و سر و صدا های آن را به صورت کامل و جامع بپردازیم. با توجه به اهمیت مایکروویو در زندگی های امروزی پیشنهاد میکنیم حتما از مایکروفر خود به خوبی مراقبت نمایید زیرا این دستگاه با استفاده از امواج مایکروویو اقدام به گرم نمودن مواد غذایی می نماید. پیشنهاد میکنیم حتما در هنگام استفاده از مایکروویو نکات ایمنی را رعایت نمایید.

حتما به شما پیشنهاد میکنیم در صورتی مشاهده کوچکترین ایرادی در داخل مایکروویو با تعمیرگاه مجاز تعمیرات مایکروویو در تماس باشید تا هرچه سریع تر اقدام به برطرف نمودن مشکل شما نمایند. زیرا اگر مایکروویو شما دچار خرابی باشد میتواند سلامت شما و خانواده تان را هم تحت شعاع قرار دهد. با رعایت نکاتی که در بالا اشاره شد میتوانید عمر دستگاه خود را چندین برابر نموده و از امکانات مایکروویو خود به خوبی بهرهمند شوید.

شعبه شمال تهران : ۲۲۹۰۲۳۷۲-۰۲۱

شعبه شرق تهران : ۷۷۸۷۸۱۰۶-۰۲۱

شعبه غرب تهران : ۴۴۷۵۰۴۰۲-۰۲۱

شعبه مرکز تهران : ۸۸۰۱۶۹۹۰-۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۰۱۲۶۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست