علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی یکی از مشکلات مهم در بخش تعمیر ماشین لباسشویی است که کاربران زیادی به دنبال رفع آن هستند. یا میخواهند علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی خود را جویا شوند. قصد داریم در ادامه مقالات آموزش تعمیر ماشین لباسشویی به بررسی علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی بپردازیم.

طبق روال گذشته، مهم ترین کاری که باید انجام دهیم تشخیص صحیح مشکل است. یعنی باید به صورت دقیق بدانیم مشکل از کدام یکی از بخش های ماشین لباسشویی است که باعث می شود خشک کن ماشین لباسشویی کار نکند.

علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟

ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین وسایل در زندگی های امروزی است. زیرا یکی از مهم ترین ویژگی های ماشین لباسشویی در زندگی های ما، گرفتن رطوبت لباس تا حد بسیار زیادی است. این کار باعث می شود که لباس ها تقریبا خشک شده به شما تحویل داده شود.

اما اهمیت این کار زمانی مشخص می شود که شما در یک آپارتمان زندگی کنید که فاقد حیاط و تناب رخت است. یا در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان که خشک شدن لباس ها به سختی امکان پذیر است پررنگ تر می شود.

تقریبا میتوان گفت که جایگیزینی برای ماشین لباسشویی در زندگی های امروزی نخواهیم داشت و این وسیله بسیار با ارزش کارهای ما را به سرعت و با دقیت بالایی پیش می برد.

اما شاید یکی از مشکلاتی که به شدت میتواند ما را آزار دهد خراب شدن بخش خشک کن ماشین لباسشویی است. یعنی زمانی که احساس کنیم دیگر مانند گذشته لباس ها خشک نمی شوند.

یا در مواردی که کار شستشو به اتمام رسیده ولی کماکان البسه های داخل ماشین لباسشویی خیس هستند. تمام این موارد باعث می شود که شما نتوانید از قابلیت خشک کنندگی ماشین لباسشویی خود بهرهمند شوید. مشکل خشک نشدن لباس در لباسشویی یکی از مشکلاتی است که کاربران زیادی با آن روبه رو شده اند. در ادامه همراه ما باشید تا این تمام موارد علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی را با یکدیگر بررسی کنیم.

بررسی دلیل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

قبل از اینکه برای این مشکل با تعمیرگاه تعمیر ماشین لباسشویی در تماس باشید بهتر است چند مورد زیر را انجام داده و سپس مطمئن شوید که لباسشویی نمیتواند اقدام به خشک کردن لباس در ماشین لباسشویی نماید.

مراحل تست و ریست ماشین لباسشویی :

 • اول از همه باید دستگاه خود را خاموش کنید و کابل برق آن را نیز از پریز بکشید.
 • بعد از گذشت چند دقیقه کابل برق ماشین لباسشویی را مجداً به پریز متصل کنید.
 • به تعداد دفعات ۶ بار و هر بار نیز به اندازه ۱۲ ثانیه درب ماشین لباسشویی را باز و بسته کنید.

با انجام مراحلی که در بالا شرح داده شد میتوانید اقدام به ریست ماشین لباسشویی خود نمایید. شاید با انجام این موارد بتوانید مشکل خشک نکردن لباس در ماشین لباسشویی را برطرف نمایید. البته پیشنهاد میکنیم قبل از اینکه اقدام به ریست ماشین لباسشویی خود نمایید حتما دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را مطالعه نموده و مراحل را طبق دفترچه راهنما تغییر دهید.

قطع شدن برق خشک یکی از علت های خشک نشدن لباس شدر ماشین لباسشویی

معمولا مشاهده شده است که خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی ممکن است به علت وجود نوسانات برقی در ساختمان، قطع شدن جریان برق خشک کن، خراب شدن پریز برق و … ایجاد شده باشد. برای همین منظور است که خدمتتان عرض میکنیم شناسایی و تشخیص درست شما را از هزینه های جانبی دور نگه خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که معمولا مشکلاتی که به برق ساختمان مربوط می شوند را باید با یک برق کار مهار در میان بگذارید. البته در صورتی که مشکل بسیار پیچیده ای دارید باید با شرکت برق محل سکونت خود در ارتباط باشید.

اما اگر مشکل شما نیازمند یک تعمیرگاه مجاز تعمیرات لوازم خانگی دارد میتوانید هم اکنون با کارشناسان ما در تماس باشید تا در سریع ترین زمان ممکن دستگاه خود را تعمیر شده تحویل بگیرید.

خراب شدن ترانس برد الکترونیکی یکی از دلیل های خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

سوختن و خراب شدن ترانس برد میتواند باعث شود خشک کن ماشین لباسشویی از کار افتاده و دیگر عمل خشک کرن انجام نشود. معمولا در برد ماشین لباسشویی قطعه ای به نام ترانس برد الکترونیکی وجود دارد که میتوانید با تعویض آن مشکل را برطرف نمایید.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید تعویض ترانس برد ماشین لباسشویی نیاز به دانش فنی دارد. شما میتوانید با نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی در تماس باشید. میتوانید برد را برای مجموعه جهت تعمیر برد لباسشویی ارسال نموده و یا اقدام به ثبت درخواست تعمیر لباسشویی نمایید تا کارشناسان مربوطه به منزل شما مراجعه نمایند.

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی و مشکل خشک نشدن لباس در لباسشویی

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که کاربران زیادی آن را گزازش داده اند. درصورتی که موتور لباسشویی به خوبی کار نکند نمیتواند اقدام به عملیات خشک کردن البسه بپردازد. معمولا این مشکل زمانی مشاهده می شود که موتور ماشین لباسشویی به دلیل کار کردن بیش از حد داغ شدن و برای مدتی از کار بیفتد.

معمولا این مشکل جای نگرانی ندارد و بعد از اینکه موتور دستگاه خنک شود مجدداً میتوانید از ماشین لباسشویی خود استفاده نمایید. البته در بعضی از مواقع مشاهده شده است که تاخو ماشین لباسشویی به مشکل برخورد نموده و اجازه کار کرد صحیح را صادر نمیکند.

نرسیدن هوا به خشک کن و خشک نشدن لباس در لباسشویی

یکی از مواردی که به تمام کاربران اعلام میکنیم این است که یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار برای کارکرد درست خشک کن ماشین لباسشویی وجود جریان هوای مناسب در اطراف خشک کن است. درصورتی که هوای اطراف خشک کن محدود باشد، یا به اصطلاح هوا در جریان نباشد، عملکرد این قطعه مختل شده و گرمای کافی و منسب برای خشک کردن لباس ها را تولید نمی کند.

پیشنهاد میکنیم ماشین لباسشویی را در محلی قرار دهید که جریان هوا به خوبی عبور کند زیرا در صورت مشکل در بخش خشک کن زمانی که البسه ها را از درون لباسشویی خارج میکنید متوجه خواهید شد که کماکان خیس هستند.

درست نبودن تنظیمات خشک کن و خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که شاید خیلی از کاربران با آن روبه رو هستند عدم شناخت درست برنامه های ماشین لباسشویی است. شما باید با توجه به جنس البسه ای که درون ماشین لباسشویی قرارداده اید تنظیمات دستگاه ( انتخاب برنامه شستشو در ماشین لباسشویی) را که شامل زمان شستشو، درجه حرارت و … می شود را انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که باید برنامه انتخابی برای شستشو را به درستی انتخاب نمایید معمولا در دفترچه راهنمای ماشین های لباسشویی میتوانید برنامه مختص هر البسه را مشاهده نمایید. این نکته بسیار مهم است که اگر برنامه انتخابی شما متناسب با جنس البسه نباشد، عملیات شستشو به خوبی انجام نشده و همچنین عملیات خشک کن صورت نمیگیرد و همین مسئله باعث خیس ماندن لباس ها خواهد بود.

قرار دادن لباس بیش از ظرفیت یکی از دلایل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

یکی از موارد بسیار مهمی که شاید زیاد به آن توجه نداشته باشیم قرار دادن لباس بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی است. یکی از عواملی که باعث خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی می شود قرار دادن لباس بیش از ظرفیت لباسشویی درون مخزن آن است.

مواردی زیاد پیچیده ای نیستند ولی بهتر است این نکات را به خوبی مطالعه نمایید :

۱- همیشه متناسب با ظرفیت ماشین لباسشویی تان درون ان البسه قرار دهید.

۲- قبل از استفاده از ماشین لباسشویی بهتر است دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید.

۳- عدم توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی علاوه بر اینکه عملیات خشک کن انجام نمیگیرد باعث خراب شدن سایر قطعات نیز خواهد شد.

۴- ظرفیت ماشین لباسشویی برحسب کیلو برروی آن درج شده است که باید به آن توجه داشته باشید.

۵- معمولا نیازی به وزن کردن البسه برای ریختن در درون ماشین لباسشویی نیست. اما میتوانید یک بار آنها را وزن کنید تا متوجه شوید چه مقدار لباس چه میزان وزنی دارد.

۶- درصورتی که امکان محاسبه وزن البسه را ندارید میتوانید زمانی که لباس ها را درون ماشین لباسشویی قرار میدهید به اندازه یک چهارم اطرف آن فضای خالی داشته باشید.

خراب شدن پمپ تخلیه و خشک نشدن لباس در لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی مهم ترین بخش در انجام عملیات خشک کن ماشین لباسشویی است. پمپ تخلیه وظیفه تخلیه نمودن آب کثیف از درون دستگاه را برعهده دارد. درصورتی که این قطعه در ماشین لباسشویی شما دچار خرابی شود عملیات خشک کن شروع نخواهد شد.

معمولا یکی از دلایل تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی وجود انسداد و گرفتی در پمپ تخلیه است. این مشکل زمانی رخ می دهد که پرزهای لباس و یا اشیاء باقی مانده در لباس ها به درون پمپ تخلیه شما نفوذ پیدا نمایند.

همین مشکل ساده میتواند باعث شود پمپ تخلیه عملکرد مناسب خود را انجام نداده و لباس های شما همچنان خیش باقی بمانند. برای برطرف نمودن این مشکل باید از تنکسین تعمیرات ماشین لباسشویی کمک بخواهید.

معمولا این مشکل را میتوانید با تعویض پمپ تخلیه برطرف نمایید. اما در بعضی از مواقع با بررسی بخش هایی از پمپ ممکن است با تمیز نمودن و رفع انسداد مشکل عدم تخلیه آب را در ماشین لباسشویی برطرف نماییم.

وجود انسداد و گرفتی در شیلنگ تخلیه آب مانع از خشک شدن لباس در لباسشویی می شود

درصورت وجود هرگونه انسداد و گرفتگی در شیلنگ تخلیه آب، باعث می شود عملیات تخلیه آب در ماشین لباسشویی با اختلال مواجه شود. تخلیه نشدن آب در لباسشویی باعث می شود که آب هایی که لازم از درون دستگاه خارج شود، همچنان در درون لباسشویی باقی بماند و جذب البسه ها شوند.

همین مشکل ساده باعث می شود که عملیات خشک کن شروع به کار نکرده و لباس های شما همچنان خیس بمانند. برای برطرف نمودن این مشکل میتوانید مسیر خروجی آب را بررسی نمایید و در صورتی که نیاز میتوانید شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی خود را تعویض نمایید.

سایر علت های خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

همانطور که در بالا اشاره کردیم علت خشک نشدن لباس ها به موارد بسیار زیادی بستگی دارد. اما شاید چند مورد دیگر هم بتوانیم به مواردی که اشاره شد، اضافه نماییم.

یکی نکته بسیار مهمی که کاربران زیادی از ما سوال دارند که چرا لباس ها درون ماشین لباسشویی چروک می شوند؟ باید خدمتتان عرض کنیم که عدم تخلیه آب لباسشویی میتواند یکی از علت های خشک نکردن البسه است. همین مورد تخلیه نکردن مناسب آب باعث می شود که البسه دچار چروک شوند و عملیات خشک کن به درست انجام نگیرد.

سایر مشکلات :

 • ایجاد مشکل در فیوز حرارتی
 • خراب شدن ترموستات
 • خراب شدن خازن
 • ایجاد مشکل در تا خو
 • کار نکردن شیر برقی
 • خراب شدن زغال‌های موجود در موتور
 • خراب شدن کلید خشک‌کن
 • و…

موارد دیگری هم میتواند به لیست بالا اضافه کرد اما بهتر است درصورتی که نتوانستید مشکل اصلی را متوجه شوید با کارشناسان مجموعه تعمیرات ماشین لباسشویی ما در تماس باشید.

بهترین کار درهنگام خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی

بهترین روشن برای جلوگیری از مشکل خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی پیشگیری است. مثال قدیمی که میگویند پیشگیری بهتر از درمان است. طبق تجربیات ما در طول این سالیان همیشه به کاربران خود پیشنهاد میکنیم در فواصل زمانی نسبت به بررسی و نظافت ماشین لباسشویی خود اقدام نمایند.

سعی کنند در تمام موارد ماشین لباسشویی خود را بررسی کنند. بهتر است هر چند مدت یک بار از پودر جرم گیر ماشین لباسشویی استفاده نمایند تا بتوانند عمر مفید دستگاه خود را دوچندان کنند.

البته همانطور که در بالا اشاره کردیم دلایل مختلفی میتواند باعث عدم خشک شدن لباس ها در درون ماشین لباسشویی شما باشد. اما در نظر داشته باشید که ماشین لباسشویی یکی از وسایل جدانشدنی در زندگی ها امروزی است. پیشنهاد میکنیم بیشتر مراقب این وسیله گرانبهای خود باشید.

در آخر اگر نتوانسید مشکل اصلی دستگاه خود را بخاطر علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی پیدا نمایید پیشنهاد میکنیم با تعمیرگاه مجاز تعمیر ماشین لباسشویی در محل زندگیتان در تماس باشید. البته در صورتی که در شهر تهران سکونت دارید میتوانید با کارشناسان و متخصصین مجموعه تهران سرویس در تماس باشید تا نسبت به برطرف نمودن مشکل شما اقدام نمایند.

شعبه شمال تهران : ۲۲۹۰۲۳۷۲-۰۲۱

شعبه شرق تهران : ۷۷۸۷۸۱۰۶-۰۲۱

شعبه غرب تهران : ۴۴۷۵۰۴۰۲-۰۲۱

شعبه مرکز تهران : ۸۸۰۱۶۹۹۰-۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۰۱۲۶۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست