علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

علت یخ زدن وسایل داخل یخچال یکی از سوالاتی است که کاربران زیادی به دنبال پاسخ صحیح آن هستند. قصد داریم در ادامه مقالات آموزش تعمیر یخچال ساید به بررسی علت سرمای زیاد یخچال و دلیل یخ زدن یخچال ساید برپدازیم.

یکی دیگر از مشکلاتی که کاربران زیادی به دنبال رفع آن هستند، علت یخ زدن جامیوه ای یخچال است. قصد داریم در این مقاله به بررسی دقیق علت سرمای زیاد یخچال و دلیل یخ زدن یخچال ساید بپردازیم از همین رو پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه تهران سرویس باشید.

علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

در زندگی های امروزی یخچال فریزر ها نقش پرنگی دارند، از یخچال برای نگهداری مواد غذایی که اگر در فضای آزاد قرار بگیرند فاسد می شوند، استفاده میگردد. این دستگاه با استفاده از موادی که باعث می شود درون یخچال خنک بماند، باعث افزایش طول عمر مواد غذایی می شود.

بعضی از مواقع این سیستم سرمایشی با اختلال هایی روبه رو می شود که باعث می شود درون یخچال بیش از اندازه سرد شده و مواد غذایی داخل آن یخ بزنند و خراب شوند.

اما برای جلوگیری از این اتفاقات سنسورهایی در درون یخچال وجود دارند که باعث می شوند یخچال فریزر بیش از اندازه سرد نشده و سیستم خنک ساز به صورت صحیح کار نمایند.

علت سرمای زیاد یخچال چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد اساس کار یخچال ایجاد سرما در درون یخچال است اما برای اینکه بندایم چرا یخچال زیاد سرد میکند را بادهم بررسی خواهیم نمود.

گاهی اوقات دمای یخچال بیش از حد معمول پایین می آید که باعث یخ زدن مواد غذایی درون یخچال می شود. که جای نگرانی نیست در ادامه قصد داریم به بررسی علت سرمای زیاد یخچال بپردازیم که میتوانید با مطالعه آن نسبت به برطرف نمودن مشکل اقدام نمایید. البته پیشنهاد میکنیم در صورتی که نیاز به تعمیرات یخچال ساید دارید حتما با نمایندگی مجاز در تماس باشید.

۱- خرابی ترمیستور یا سنسور دما یخچال یکی از علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

ترمیستور یا سنسور دما یک وسیله برای سنجش دما در یخچال فریزر است. که درصورت خراب شدن آن سرمای زیادی در یخچال تولید خواهد شد. این وسیله میتواند به صورت خودکار دمپر یخچال را تنظیم نماید و کنترل الکترونیکی دما را مورد بررسی قرار دهد.

سنسور دما معمولا از یک کپسول پلاستیکی با دو سیم متصل به آن تشکیل شده و در قسمت ورودی هوا قرار گرفته است. ترمیستور یک وسیله ی مقاومتی بر اساس دما است که عیب یابی آن نیازمند دانش فنی است و باید توسط کارشناسان تعمیر یخچال فریزر بررسی شوند.

باتوجه به پیشرفت تکنولوژی سیستم یخچال فریزر ها دچار تغییرات اساسی شده اند. درصورتی که سنسور یخچال ها دچار خرابی شوند با نمایش یک کد خطا مشکل دستگاه را بیان میکنند، این کار باعث می شود عیب یابی راحت تر شده و سریع تر اقدام به تعمیر یخچال نمود.

۲- خرابی کنترل دما یا ترموستات یکی از علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

برای کنترل دما و سرمای درون یخچال توسط وسیله ی ترموستات آن انجام می شود. این قطعه هنگامی که دمای یخچال افزایش می یابد فن ها و کمپرسور یخچال روشن می شوند و عمل خنک سازی انجام میگیرد. کنترل کننده ی یخچال ( ترموستات) دارای سیم هایی است که مدار کمپرسور را کنترل میکند.

۳- خرابی دمپر ورودی هوا یکی از علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

یکی از قطعات بسیار مهم یخچال که جزو علت های سرمای زیاد یخچال نیز به حساب می آید، دمپر هوا است. نقش دمپر هوا در انواع یخچال ها متعادل کردن جریان هوای فن اواپراتور در داخل یخچال می باشد.

متعادل نمودن جریان هوای فن اواپراتور یخچال موجب کنترل سوپاپ ، یا فلپر یخچال می شود، این قطعه به صورت مکانیکی کار کرده و میزان هوای سرد ورودی به قسمت مواد غذایی را کنترل می کند.

هنگامی که هوای سرد بیشتری وارد قیمت مواد غذایی شود بایستی سوپاپ و دستگیره کنترلی مورد بررسی قرار گیرید، در این حالت دمای یخچال بیش از حد نرمال ایین خواهد آمد. هنگام بررسی سوپاپ یا دمپر از آب بندی دستگاه مراقب باشید زیرا از جنس پلاستیک با پوشش پلی استارین ساخته شده و بسیار حساس است که موجب آسیب دیدگی سریع آن می شود.

در این مواقع بررسی کنید تا حباب سنجش در جای درست خود قرار داشته باشد و آسیب ندیده باشد، پیشنهاد میکنیم درصورتی که دانش فنی ندارید حتما با نمایندگی مجاز تعمیر یخچال ساید در تماس باشید.

۴- خرابی برد الکتریکی اصلی یخچال و علت سرمای زیاد یخچال

یکی از بخش های مهم در یخچال فریزر و ساید بای ساید، برد اصلی آن است. یکی دیگر از علت های سرمای زیاد یخچال خرابی در بخش برد الکترونیکی است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم با توجه به پیشرفت تکنولوژی در ساخت یخچال فریزر ها شاهد وجود قطعه ای به نام برد الکترونیکی هستیم که تمام کارکرد های یخچال را به نمایش میگذارد. با استفاده از همین برد عیب یابی و تشخیص مشکل یخچال بسیار ساده شده است به شرطی که بدانیم هر کد خطا مربوط به چه مشکلی است.

اگر برد الکتریکی دستگاه دچار نقص و یا اختلال شود یکی از علت های سرمای زیاد یخچال خواهد بود. تمام سنسورهای یخچال به این برد الکتریکی متصل هستند و به همین سبب دما یخچال را نشان می دهد.

برد الکترونیکی از این اطلاعات برای به راه انداختن کمپرسور و فن ها نیز سیستم یخ زدایی و در برخی مدل ها برای کنترل دمپر یا سوپاپ هوا برای ایجاد توازن دمایی استفاده میکند.

علت یخ زدن وسایل داخل یخچال و دلیل سرمای زیاد یخچال

همانطور در اول مقاله اشاره کردیم هدف اصلی از طراحی یخچال، ایجاد محیطی برای خنک نمودن مواد غذایی بوده است. در بررسی دمایی دستگاه بایستی به میزان دمای مناسب آن دقت کنیم.

دمای مناسب برای داخل یخچال باید حدود ۱ تا ۴ درجه سانتیگراد (۳۴ تا ۴۰ درجه فارنهایت) باشد. البته در نظر داشته باشید با توجه به شروع فصول گرم یا سرد باید دما یخچال را نیز تغییر دهید تا از فشار بیش از اندازه به یخچال کم نمایید. به عنوان مثال برای فصول سرد میتوانید دما داخل یخچال را بین ۱ تا ۲ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

اما برای فصول گرم بهتر است دمای داخل یخچال را بین ۳ تا ۴ درجه سانتی گراد قرار دهید. با این تغییر دمای جزئی میتوانید باعث افزایش طول عمر دستگاه و کمر کردن استهلاک دستگاه خود شود.

بهترین راه برای مطمئن شدن از دمای مناسب یخچال استفاده از یک دما سنج در داخل یخچال است. البته اگر یخچال شما دارای برد الکترونیکی است میتوانید دما را به صورت دیجیتالی تنظیم نمایید.

با استفاده از دما سنج می توانید همیشه بهترین درجه دما را برای داخل یخچال خود انتخاب نمایید و با هربار باز کردن درب یخچال دمای آن را مشاهده نمایید. اما گاهی واقات دمای یخچال خیلی پایین تر از حد معمول می آید که باعث یخ زدگی مواد غذایی می شود.

۱- خرابی برد کنترل دما و دلیل سرمای زیاد یخچال

خرابی برد کنترل دما یخچال از مهمترین علت های سرمای زیاد یخچال است و میتواند منجر به یخ زدن مواد داخل یخچال شود. نقش برد کنترل دما ایجاد ولتاژ لازم برای کمپرسور و فن موتورها می باشد.

اگر این سیستم به هر دیلی نقش خود را به خوبی ایفا نکند، ولتاژ بی وقفه به سیستم سردسازی ارسال شده و فضای داخلی یخچال بیش از اندازه سرد می شود. همین امر یکی از علت یخ زدن جامیوه ای یخچال است. درصورتی که با مشکل یخ زدن جامیوه ای یخچال مواجه هستید پیشنهاد میکنیم با نمایندگی تعمیر یخچال ساید در تماس باشید.

۲- از کار افتادن ترموستات و علت سرمای زیاد یخچال

از کار افتادن ترموستات میتواند یکی از دلایل سرمای زیاد در داخل یخچال فریزر باشد. اگر ترموستات دستگاه به هر دلیلی دچار مشکل شود، باعث سرد شدن بیش از حد یخچال خواهد شد.

ترموستات یکی از قطعات مهم در تمام یخچال ها است که مسئول کنترل دمای بخش های مختلف یخچال است، نقش این قطعه در یخچال رساندن ولتاژ به کمپرسور ، موتور فن تبخیر کننده و موتور فن چگالنده است. گار ترموستات یخچال شما درست کار نکند، وسایل داخل یخچال بیش از حد سرد شده و حتی یخ می زنند.

۳- خرابی شدن ترمیستور و علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

یکی دیگر از دلایل سرمای زیاد یخچال، خرابی و کاز کار افتادن ترمیستور است. وظیفه قطعه ی ترمیستور یخچال این است که به هنگام خواندن دما، آن را به مدل کنترلی ارسال کند تا بتوانید دمای یخچال را کنترل کند.

پس از ارسال دما، مدل کنترلی یخچال میزان انرژی ورودی فن های کمپرسور و تبخیر کننده را براساس دمای دریافتی تنظیم میکند. اگر این قطعه به هر دلیلی از کار افتاده باشد نمیتواند نفش خود را به درستی انجام دهد.

همین مشکل باعث می شود که فن کمپرسور و تبخیر کننده بیش از حد نیاز کار میکنند. به دنبال بروز این وضعیت، یخچال بیش از حد سرد شده و مواد عذایی داخل ان منجمد می شوند.

۴- خرابی سیستم کنترل دمپر و علت سرمای زیاد یخچال

یکی دیگر از دلایل سرمای زیاد یخچال، خرابی سیستم کنترل دمپر است. سیستم دمپر با فواصل زمانی مشخص باز و بسته می شود و با هربار باز و بسته شدن میزان مناسبی از هوای سرد وارد فضای یخچال می شود.

اما در صورتی که دمپر در حالت باز گیر کند، سرمای زیادی وارد یخچال می شود که در نتیجه باعث می شود مواد داخل یخچال منجمد شوند. گاهی اوقات این قطعه کاملاً از کار می افتد و باعث ایجاد اختلال در نحوه ورود هوای سرد به داخل یخچال می شود.

برطرف نمودن مشکل سرمای زیاد یخچال

در ابتدای مقاله سعی شد تمام دلایلی که باعث می شود داخل یخچال بیش از اندازه سرد شود را خدمتتان عرض نماییم. اما اکنون میخواهیم چند راه حل ساده را برایتان بیان کنیم، اما پیشنهاد میکنیم در صورتی که مشکل شما قابل حل از طرف خودتان نیست حتما نمایندگی تعمیر یخچال در تماس باشید.

همیشه در تمام مقالات سایت خدمتتان این نکته را بیان نموده ایم که عیب یابی مهم ترین بخش در تعمیرات لوازم خانگی است. پیشنهاد میکنیم قبل از هرکاری ابتدا عیب اصلی دستگاه را مشخص نمایید. بعد از اینکه عیب دستگاه خود را متوجه شدید میتوانید اقدام به تعمیر آن نمایید.

  • درصورتی که ایراد دستگاه در قسمت برد کنترل دما یخچال باشد، برای رفع و تعمیر آن باید اقدام نمایید. در نظر داشته باشید تعمیر، تنظیم و یا تعویض برد کنترل نیازمند مهارت زیادی است که بایت توسط یک تعمیرکار ماهر و دوره دیده انجام شود.
  • درصورتی که وسایل داخل یخچال شما مدام یخ میزنند، بهتر است ترمیستور را با یک ولت سنج بررسی نمایید. اگر مقاومت ترمیستور با دمای یخچال تطابق نداشت، نیازمند تعویض این قطعه خواهید بود.
  • برای بطرف نمودن مشکل سرمای زیاد یخچال در بخش ترموستات باید سلکتور (چرخانه ی) ترموستات را از کمترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به صدای کلیک دقت کنید. اگر چنین صدایی شنیده نشد بایستی آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.
  • مورد بعدی که باید آن را بررسی نمایید سیستم کنترل دمپر است. برای رفع مشکل سیستم کنترل دمپر باید سیستم را اصلاح کرده و یا تعویض نمایید تا مشکل انجماد وسایل داخل یخچال را برطرف نمایید.

مواردی که در بالا ذکر شد مشکلاتی بودند که احتمال زیاد باعث یخ زدن وسایل داخل یخچال می شوند، پیشنهاد میکنیم برای اینکه این مشکل را به صورت کاملا حرفه ای برطرف نمایید حتما از تکنسین های دوره دیده و مجرب تهران سرویس استفاده نمایید. زیرا در صورت تشخیص مشکل اصلی متحمل هزینه های اضافی خواهید شد.

این نکته را در نظر داشته باشید احتمالاتی که در در بالا به آن ها اشاره شد، شاید بخش کوچکی از علت یخ زدن وسایل داخل یخچال باشند و برای اینکه به صورت کامل و دقیق عیب دستگاه مشخص شود باید توسط یک کارشناس مجرب و دوره دیده بررسی شود.

شعبه شمال تهران : ۲۲۹۰۲۳۷۲-۰۲۱

شعبه شرق تهران : ۷۷۸۷۸۱۰۶-۰۲۱

شعبه غرب تهران : ۴۴۷۵۰۴۰۲-۰۲۱

شعبه مرکز تهران : ۸۸۰۱۶۹۹۰-۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۳۰۱۲۶۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست